Već dugo se vodi razgovor o tome na koji će način virtuelna realnost promeniti obrazovanje, medicinu, film i industriju video igara, ali čini se da ipak ne razmišljamo dovoljno široko kada su u pitanju mogućnosti koje pruža VR.
Nedavno je na TechCrunchu pokrenuta priča o bitnoj ulozi koju VR može odigrati kada je u pitanju inkluzija osoba sa invaliditetom, odnosno njen potencijal za poboljšanje uslova i prilika za njih.
Opširnije: Revolucija u inkluziji osoba sa invaliditetom — Kako VR rešava do sada nerešive probleme
- Detalji
-
Datum poslednje izmene sreda, 19 avgust 2015 01:11

Stiven Hoking, poznati astrofizičar, zbog svog zdravstvenog stanja se oslanja na računar koji mu pomaže u govoru, što možemo videti u brojnim emisijama, dokumentarcima, filmovima i drugom sadržaju u kome se Hoking pojavljuje. Intel je kompanija koja stoji iza softvera koji Hokingu pomaže da govori, a svi oni koji su zainteresovani da saznaju kako funkcioniše i koriste ovaj softver, sada to mogu učiniti.
Opširnije: Softver za govor, koji koristi Stiven Hoking, sada je otvorenog koda
- Detalji
-
Datum poslednje izmene nedelja, 25 avgust 2013 00:10
Naučnici Univerziteta Oregon State ostvarili su uistinu značajan korak napred na području robotike. Zahvaljujući ovom radu, roboti bi u budućnosti mogli i hodati i trčati i to uz minimalnu potrošnju energije.
Postizanjem optimalnog nivoa rada robotičkih mehanizama, istraživanja se rapidno približavaju realizaciji situacija slanja robota u vojne operacije, ugradnje prostetičkih udova koji bi mogli povećati izdržljivost i snagu ljudi, mogao bi se ostvariti čak i povratak funkcije nogu licima osuđenim na invalidska kolica.
Opširnije: Poboljšanja u hodanju i trčanju robota
- Detalji
-
Datum poslednje izmene nedelja, 25 avgust 2013 00:06
"Veštačko oko" - uz rano upozorenje, vozač može da skrene da izbegne fatalnu nesreću ili naglo zakočiti iz sve snage da izbegne dete koje je potrčalo za loptom. Ali, najpre mora uočiti opasnost.
Istraživanja su pokazala da sistem brzog upozoravanja može pomoći izbegavanju rizika, nesreća i ozbiljnih povreda u saobraćajnim nesrećama, objašnjava prof. Shai Avidan sa Fakulteta za mašinstvo Univerziteta u Tel Avivu. On sa svojim timom je sarađivao sa istraživačima iz kompanije General Motors Research Israel kako bi našli način da se izbegnu saobraćajne nesreće.
Opširnije: 'Veštačko oko' nadzire vožnju