Studenti mehaničkog inženjeringa Univerziteta Pensilvanije izumeli su robotičku napravu koja omogućava korisniku da ponese dodatnih 18 kilograma tereta, što odgovara prosečnoj težini četvorogodišnjeg deteta. Robotička ruka od titana na prvi pogled izgleda kao sastavni deo odela superheroja, ali je namenjena običnim ljudima kojima je neophodna fizikalna rehabilitacija ili pomoć u obavljanju fizičkog posla.

Uređaj, koji tehničari nazivaju “nezavisnim egzoskeletom za gornji deo tela“, zapravo je neka vrsta portabl držača za ruku sa pogonom na baterije.
Grupa studenata koja je radila na ovom projektu dobila je priznanje i nagradu od najmanje 75.000 dolara.
Projekat se zasniva na postojećim studijama za sličnu opremu za telo, poznatu i pod nazivom “nosivi roboti”. Do sada su dizajnirani egzoskeleti za donji deo tela koji omogućavaju paralizovanim ljudima da hodaju, ali postojeći modeli još nisu dobili odobrenje za maloprodaju i koštaju do 100.000 dolara.

Fascinirani konceptom obnavljanja pokretljivosti i motivisani idejom o sprečavanju povreda kod osoba koje, u okviru posla kojim se bave, redovno podižu veliki teret, studenti Nik Parota, Elizabet Biti, Nik Mekgil i Niko Vladimirov
razgovarali su sa fizioterapeutima i potencijalnim korisnicima da bi prošle godine razvili relativno jeftinu laku opremu za desnu ruku.
Oblikovali su je pomoću 3D štampača i programa za kompjuterski dizajn, pri čemu je većina komponenata napravljena od alimunijuma.
Sistem funkcioniše po principu pogona pomoću kabla, slično kao kočnice na biciklu. Robotička ruka se napaja energijom iz baterija koje korisnik nosi na leđima. Finalni proizvod košta nepunih 2.000 dolara i teži osam kilograma, manje nego ruksak koji Elizabet Biti obično nosi. Motorizovanim kablovima koji podižu i spuštaju ruku upravlja se pomoću džojstika, a senzori mere dijapazon pokreta i tako pomažu u praćenju napretka u procesu rehabilitacije.
VIDEO> Pogledajte kako ova bionička ruka funkcioniše:
_
Izvor: Blic
M.A. | 11. 12. 2013.