Plastični hirurzi eksperimentišu sa neobičnim prirodnim materijalom. Cilj im je da pomoću paukovih niti osposobe uništene ljudske nerve da izrastu.

Paukova mreža bi uskoro mogla biti spasonosna za ljudePauk veličine dlana nepokretno leži na leđima. Molekularni biolog Kerstin Rajmers pažljivo ga ekserčićima pričvršćuje za postolje. Dva puta nedeljno ona iz tela pauka, uz pomoć aparata koji je sama konstruisala, izvlači niti čija dužina može biti i do 200 metara. Kada se povuče končić koji visi iz stražnjeg dela paukovog tela on nastavlja sa produkcijom niti koju više ne može da zaustavi, objašnjava Kerstin Rajmers, naučni saradnik na Univerzitetu u Hanoveru. Naučnici ovaj proces nazivaju „muža pauka“. Od ovog eksperimenta trebalo bi da profitiraju pacijenti.

Nastavljen tradicija iz Srednjeg veka

Naučnici ovim postupkom nastavljaju tradiciju koja seže do srednjeg veka. I onda su paukove niti korišćene u lečenju rana. Još pre kratkog vremena školske medicinare hvatala je jeza pri samoj pretpostavci o takvoj mogućnosti lečenja. U međuvremenu je i haj-tek medicina otkrila čudesni biomaterijal koji proizvode žlezde pauka. Sada je zamisliva upotreba paukovih niti kao ultra tankog a čvrstog materijala za zašivanje rana u očima, u neurohirurgiji, za izgradnju veštačkih tetiva i ligamenata.

Paukove niti mogle bi da se nađu u širokoj medicinskoj upotrebiLekari sa Univerziteta u Hanoveru imaju u vidu i sasvim drugačije mogućnosti korišćenja paukovih niti. Oni žele da uz pomoć ovog vlakna omoguće rast novih nerava. Često se dešava da posle nesreća, teških porođaja ili odstranjivanja tumora bude uništen čitav splet perifernih nerava. Istina, ovi nervi za razliku od nerava u centralnom nervnom sistemu u načelu bi mogli ponovo da izrastu.

Neophodan brži rast nerava

Čak i u slučaju kada se transplantat uzima iz sopstvenog tela i koristi kao pomoć u premošćavanju, zahvat često nije uspešan. Veoma često na putu povezivanja nervnih završetaka ispreče se ožiljci i vezivno tkivo.

Potpuna obnova svih funkcija nerava retko kada uspeva. Bilo bi neophodno uspostaviti brz rast nerava kaže, kaže Peter Foks, stručnjak za rekonstruktivnu hirurgiju s Medicinskog fakulteta u Hanoveru. Za obnovu nervnih ćelija od koristi bi mogli biti sprovodnici koji bi mladim nervima bili putokaz i matrica za izgradnju nervnih ćelija. Lekari u Hanoveru sada testiraju kolagene cevčice u koje stavljaju hirurški materijal za šivenje. Rezultati do sada nisu bili ohrabrujući. Kada se končići posle nekoliko nedelja razgrade, stvara se kisela sredina koja oštećuje omotač ćelije. Zbog toga sada, kao alternativu, medicinari vide niti iz žlezda tropskih pauka.

Smela ideja

U ovom trenutku 150 stručnjaka iz žlezda tropskih pauka izvlače niti koje sa pincetama uvlače u specijalno preparirane delove vena, da bi konačno, veštačke implantate ugrađivali kao mostove među nervnim završecima.

„Mi smo bili svesni da je to isuviše smela ideja", kaže Peter Fogt i dodaje da će se ta ideja izgleda isplatiti.

Eksperimenti sa pacovima pokazali da nervi zarastaju.Eksperiment na pacovima, kojima su prethodno presečeni nervi išijatikusa pokazao je da su nervni završeci rasli bolje ako su korišćeni provodnici, konstatuje Peter Fogt. Međutim, eksperimenti na ovcama, kojima je izvađen nerv iz butine dug šest centimetara, a praznina premošćena uz pomoć niti pauka, mnogo obećava. Životinje su posle zahvata jedva primetno ćopale, kaže Kristina Almelih, šefica projekta „Paukove niti“.

Nema alergije

Složena ispitivanja tkiva potvrdila su uspeh, posle premošćavanja paukovim nitima opet je pronađen zdrav nerv na mestu gde ga ranije nije bilo. Najvažnije saznanje do kojeg su došli medicinari glasi: Paukova nit je biološki podnošljiva mešavina proteina, koji ne izaziva alergiju ni anti tela. Istina je da se tokom vremena prirodni materijal razgrađuje, ali u pravo vreme kako bi novo izraslom nervu poslužio poput putokaza.Tek posle tri do šest meseci paukove niti se potpuno resorbuju, a produkt koji nastaje usled rastvaranja ne oštećuje mlade nervne završetke.

U ovom trenutku u istraživačkom centru Medicinskog fakulteta za plastičnu hirurgiju, hirurgiju ruku i rekonstruktivnu hirurgiju eksperimentiše se sa 50 paukova. Iako je na početku bilo otpora od strane kolega, u međuvremenu je preovladalo ubeđenje da ni kod ljudi neće biti odbacivanja. Ipak, ključno testiranje počeće najverovatnije za tri godine. Pre toga treba da se izvrši istraživanje na zelenim morskim mačkama koje imaju imuni sistem sličan ljudskom. "Mi ne sumnjamo u uspeh“ rekao je Fogt, "ali ne želimo ni da unapred podgrevamo nadu u nova rešenja kod izlečenja koja bi brzo usledila".

Priredila Vesna Čolić

Izvor: Deutsche Welle

objavljeno: januar, 2010.

 

Sve cene se za kupce iz Srbije obračunavaju u dinarima po srednjem kursu Narodne banke Srbije na dan izdavanja predračuna. PDV se dodatno obračunava. Gloria Ferrari doo maksimalno koristi sve svoje resurse da Vam svi artikli na sajtu budu prikazani sa ispravnim nazivima, opisima, fotografijama i cenama, ali nažalost ne možemo garantovati da su svi podaci na sajtu u potpunosti ispravni. Svi artikli prikazani na ovom sajtu su deo naše ponude i ne podrazumeva se da su svi dostupni u svakom trenutku na našem lageru. Tačne podatke sa rokovima isporuke dobijate u predračunu. Zadržavamo pravo promene cena svih proizvoda i usluga, bez prethodne najave na sajtu.